pszczola

Zakończył się projekt „Mały owad, wielki problem. Pszczoła pod szczególnym nadzorem.” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa- PRZEKRACZAMY GRANICE.
Podczas ostatniego spotkania przyszedł czas na podsumowanie wszystkich działań. Uczniowie naszej szkoły oraz ZAKLADNI SKOLY w STRAHOVICACH przygotowali piosenki i wiersze nawiązujące tematycznie do treści projektu oraz przedstawienie pt: „Co pszczoły dzieciom powiedziały”. Uczniowie klas starszych opowiadali o leczniczych właściwościach miodu. Przygotowano prezentację multimedialną wszystkich 8 spotkań.Przybyli goście otrzymali gazetkę informacyjną o projekcie. Występy oglądali goście zarówno z Czech jak i z Polski. Na koniec spotkania można było podziwiać wyroby ceramiczne, które w ramach projektu wykonali uczniowie, popróbować słodyczy na bazie miodu oraz zapoznać się z produktami kosmetycznymi wykonanymi z dodatkiem miodu. Każdy uczestnik spotkania otrzymał planszową grę edukacyjną dzięki której bliżej pozna pszczoły, zwyczaje pszczelej rodziny i wpływ tych małych owadów na nasze środowisko.

SPOTKANIE POLSKO-CZESKIE W SPRAWIE PSZCZÓŁ W SP4
Z wielkim rozmachem ruszył projekt unijny w SP-4. Pierwsze spotkanie odbyło się w muzeum w Raciborzu. Tu uczniowie z polskiej i czeskiej szkoły mieli okazję poznać historię pszczelarstwa, zasady panujące w pszczelarskiej rodzinie, przywileje królowej matki. Wszyscy byli zgodni, że to wielka zaleta być "pracowitym jak pszczółka". Uczniowie podziwiali również uboczne efekty produktów miodu, mieli okazję przymierzyć strój pszczelarza, w którym każdemu było do twarzy. Wspaniałą zabawą były warsztaty plastyczne i teatralne. Każde dziecko wróciło do domu z kolorową pracą wykonaną na warsztatach. Na podsumowanie: pracowitego dnia wszyscy obejrzeli prezentację
pt.: "Dlaczego pszczoły wymierają?". Nauczyliśmy się dużo, postaramy się wykorzystać te wiadomości w przyszłości. Kolejne spotkanie już niedługo w pasiece, w Strahovicach

W SP-4 PSZCZOŁA POD SZCZEGÓLNYM NADZOREM

Tym razem Szkoła Podstawowa nr 4 w projekcie podejmuje problem masowego wymierania pszczół oraz konsekwencji płynących z tego faktu dla środowiska. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa- PRZEKRACZAMY GRANICE. Autorkami projektu są nauczycielki: Marzenna Mruk-Otulak, Beata Książek oraz Janina Militowska.
Szczegółowymi celami projektu jest poszerzenie wiedzy z zakresu ochrony środowiska uczniom i społeczności lokalnej, poszerzenie wiedzy na temat wpływu pszczół na życie ludzkie, poznanie walorów zdrowotnych i wytworów pszczelarskich oraz zachęcanie do pogłębienia wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowska.

W ramach projektu odbędzie się wiele spotkań podczas których oprócz wiedzy uczniowie będą przełamywali bariery językowe, kształtowali przyjazne kontakty z uczniami innej narodowści, wymieniali doświadczenia w sferze kulturowej oraz nauczą się przyjmować pozytywne postawy zachowań w grupie.

Harmonogram spotkań:

1. Wystawa w muzeum w Raciborzu połączona z prelekcją na temat historii pszczelarstwa /warsztaty plastyczne i teatralne- kwiecień 2012r.
2. Wycieczka do pasieki w Brzeziu- maj 2012r.
3. Wycieczka do pasieki w Strahovicach – maj 2012r.
4. Wycieczka do muzeum w Jeleniej Górze- Cieplicach- czerwiec 2012r.
5. Spotkanie "Od pyłku do owocu", heppening na Rynku w Raciborzu.- wrzesień 2012r.
6. Zajęcia warsztatowe wykonywanie z gliny mis na owoce- SP-4 Racibórz,październik 2012r.
7. Zajęcia warsztatowe wypiekanie mis -Strahovice- październik 2012r.
8. Wykorzystywanie miodu w propagowaniu zdrowego stylu życia, wypiekanie pierników- listopad 2012r. SP4/Strahovice

9. Podsumowanie projektu- współne lukrowanie pierników, oglądanie wytworów pszczelarskich, degustacja, wspólna wigilijka. SP4, grudzień 2012r.