Warto być dobrym

Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Warto być dobrym”

Na początku lutego 2012r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Warto być dobrym”, której patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz kuratoria z całej Polski. Celem akcji było zmotywowanie uczniów do spełniania dobrych uczynków, nagrodą główną był rower górski marki Kross, który po zakończeniu akcji został rozlosowany wśród wyróżnionych w czynieniu dobra. Aby przystąpić do akcji uczniowie musieli zaplanować swoje działania w trzech kategoriach:

- pomoc drugiemu ( ja i bliźni)
- zaangażowanie w środowisku (ja i społeczność)
- działania na rzecz praw człowieka i środowiska ( ja i świat)

Akcję organizowało Stowarzyszenie Rodziców na rzecz Pomocy Szkołom „Przyjazna Szkoła” z siedzibą w Mysłowicach , trwa ona od 2003 roku i w przeciągu 10 lat pozyskali sponsorów i skupiają 1500 szkół z całej Polski.
Motto akcji: „Niech dobro stanie się modne i będzie wartością o której się mówi i nie wstydzi się tego, bo warto być dobrym” wpisuje się w zadania edukacyjne szkół i realizację podstawy programowej.

Jak przebiegała akcja w naszej szkole?

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Panią Koryną Obruśnik pozytywnie przyjął propozycję pani dyrektor Ewy Miecznikowskiej, aby wziąć udział w akcji promującej pozytywne wartości. Uczniowie po zapoznaniu się z celem akcji, trochę zaskoczeni nagrodą główną, zaplanowali swoje działania i otrzymali deklaracje, które zostały podpisane przez rodziców i zwrócone opiekunowi SU. Następnie zalogowali się na banerze umieszczonym na parterze w korytarzu naszej szkoły w myśl akcji ”Przykładam rękę do dobra”. Niepewnie na początku odnotowywali swoje dobre uczynki w zeszytach i angażowali się w szkole w każdy możliwy sposób, aby realizować zaplanowane działania.

W czerwcu w każdej klasie wybierali spośród siebie laureata, tego, który się wyróżniał w czynieniu dobra w II semestrze roku szkolnego, pomagał innym, chętnie się angażował w akcje szkolne i był życzliwy.
Laureatami w naszej szkole zostali:
Klasa IVa Maksymilian Bembenek
Klasa IV b Karolina Jonecko
Klasa V a Denis Szymiczek
Klasa V b Tomasz Kądzioła
Klasa VI a Joanna Porombka
Klasa VI b Karolina Radoń
Już sama nominacja na laureata akcji była dla uczniów niesamowitym wyróżnieniem, a wybory w klasach były przyjemną ucztą duchową dla koordynatora akcji. W dniu 26 czerwca br. Na apelu w obecności uczniów klas IV-VI w czasie którego nastąpiło podsumowanie osiągnięć uczniów w II półroczu nastąpiła wyczekiwana chwila losowania nagrody głównej. Laureaci zaprezentowali się całej społeczności szkolnej, wszyscy obecni obejrzeli wypisane nazwiska kandydatów i na ich oczach rozlosowano nagrodę główną.
Rower otrzymał Denis Szymiczek z klasy Va, kiedy wręczyliśmy mu rower nie potrafił wypowiedzieć ani słowa zgadnijcie dlaczego?
Akcja podobała się uczniom i nauczycielom, w ten sposób uczciliśmy kolejną obchodzoną nadal w naszym mieście rocznicę śmierci naszego patrona ks S Pieczki, który mówił:

„W każdym człowieku istnieje takie miejsce, w którym jest czuły na dobro„

opracowała: Koryna Obruśnik